SCHOLA MŁODZIEŻOWA

Schola młodzieżowa jest prowadzona przez naszego organistę, pana Michała Kosińskiego. Opiekunem jest ks. Leszek Skwarka. Grupa składa się z kilkunastu osób, w wieku od 13 do 30 lat.  Jej zadaniem jest ubogacanie oprawy niedzielnych Mszy Św. o godz. 10.30. Staramy się także, aby pewne szczególne okresy (np. Triduum Eucharystyczne, okres Adwentu, Wielkiego Postu) były ozdobione śpiewem wielogłosowym . Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy, próby odbywają się w niedziele o godz. 9.00 na plebanii.

**MUZYKA W LITURGII – SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA-CO WARTO WIEDZIEĆ**

1. Ponieważ liturgia jest dziełem całego Ludu Bożego, dlatego podczas jej sprawowania należy mieć na względzie dobro duchowe wszystkich zgromadzonych niż poszczególnych jednostek (WOMR nr 313). Ten wzgląd należy mieć zawsze na uwadze przy włączaniu w ramy liturgii odpowiednich śpiewów. „INSTRUKCJA O MUZYCE 8 II 1979”
  2. Poza organami wolno używać w liturgii innych instrumentów z wyjątkiem tych, które są zbyt hałaśliwe lub wprost przeznaczone do wykonywania współczesnej muzyki rozrywkowej. Wyłącza się z użytku liturgicznego: fortepian, akordeon, mandolinę, gitarę elektryczną, perkusję, wibrafon itp.
  3. Nie wolno w liturgii wykonywać utworu o charakterze świeckim. Niedopuszczalny jest także „popowy sposób” wykonywania pieśni kościelnych.
  4. ANTYPRZYKŁADY repertuaru ślubnego: „Mamo, Ty czuwałaś”, „Alleluja”-Cohen, „Panie proszę przyjdź”-polska aranżacja piosenki „The winner takes it all”(grupa ABBA)”

**